مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمد جواد
نام خانوادگی:اصغری
پست الکترونیک:asghary1381@yahoo.com
نخصص ها:فقه و اصول ، حقوق ، تبلیغ

زندگی نامه

اینجانب محمد جواد اصغری فرزند مرحوم حاج ناظرحسین عکاس درسال 1349ه. ش.  در ولسوالی یکه­ولنگ - ولایت بامیان در یک خانواده مذهبی و متوسط اجتماعی به دنیا آمدم. تعلیمات ابتدایی و خواندن و نوشتن را در زادگاه خود فرا گرفتم. به دلیل علاقه وافر پدر مرحومم به علما و روحانیت مرا به مدرسه دینی فرستاد تا درس دینی بخوانم. از سال 1364- 1369 با جدیت تمام در مدرسه «محمدیه زارین» مرحوم آیت الله رئیس،دروسی ­از قبیل ادبیات زبان عرب، منطق، اصول و فقه را تا کتاب رسائل  از محضر اساتیدی گرامی چون استاد سید اسد الله احسانی، استاد شیخ محمد روحانی، استاد علی محمدی، استاد مدقق بهره مند شدم.

 درسال 1369جهت تکمیل تحصیل عازم جمهوری اسلامی ایران شده وارد حوزه علمیه قم شدم و دروس سطح حوزه علمیه شامل فقه و اصول، منطق و فلسفه، عقاید وکلام، رجال و درایه، تفسیر قرآن کریم وملل و نحل، را به اتمام رساندم. پس از پایان دوره سطوح عالی حوزه، مدت 8 سال از دروس خارج فقه و اصول آیات عظام و مراجع تقلید، آقای وحید خراسانی، آقای مکارم شیرازی،آقای محقق کابلی وآقای استاد جعفرسبحانی و آقای سیدمحمود شاهرودی (مد ظلهم العالی) کسب فیض نمودم.

درکنارعلوم دینی از علوم جدید نیز غافل نبوده دروس دانشگاهی را تا مقطع ماستری در رشته حقوق خصوصی به پایان رساندم ورساله با عنوان « شرط عدم مسئولیت از منظر فقه امامیه وحقوق افغانستان نوشته با موفقیت دفاع نمودم.  به دو زبان بین المللی عربی و انگلیسی آشنایی دارم، همچنین به حد نیاز علوم مربوط به کامپیوتر را نیز فرا گرفته ام.

 تحصیلات:

الف.تحصیلات علوم اسلامی و حوزوی معادل دکترا،

ب.تحصیلات دانشگاهی:

- لـیسانس حقوق

- ماستری حقوق خصوصی

- زبان عربی­تاسطح عالی در دوگرایش مکالمه وترجمه .

-. زبان انگلیسی تا سطح عالی در دوگرایش ترجمه ومکالمه .

در کنار تحصیل از فعالیت­های تحقیقی و پژوهشی­نیز غافل نبوده و با مجلات مختلف همکاری  قلمی و فرهنگی داشته و عهده دار مسئولیت­های فرهنگی بوده ام.

مسؤلیت­های فرهنگی:

1.عضو هیئت تحریریه هفته نامه«همبستگی» مربوط مؤسسه شهید مزاری؛

2.مدیرمسئول هفته نامه«میثاق وحدت»مربوط حزب وحدت اسلامی افغانستان؛

3. مسئول مؤسسه علمی فرهنگی سلام؛

4. سردبیرفصلنامه«سلام» وابسته به مؤسسه علمی فرهنگی سلام.

مسئولیت­های غیر فرهنگی

1. مسئول پایگاه نظامی خاتم الانبیاء در بلخاب مدت یک­سال(1389-1378).  

 2. نماینده مردم یکه ولنگ درلویه جرگه اضطراری 1382 .

آثار وتألیفات چاپ شده:

از نویسندگان، محققان وپژوهشگران جامعه المصطفی(ص) العالمیه می باشم  آثار و نوشته های زیادی از من به چاپ رسیده است ازجمله:  

1. کتاب « شخصیت و حقوق زن از دیدگاه اسلام، چاپ 1382 و با تجدید نظر واضافات چاپ 1389.

2. کتاب « بررسی حقوقی اسناد و فرمان­های کوچی­ها» چاپ1389.

3. «چهل و یک» مقاله علمی وتحقیقی درمجلات مختلف در افغانستان و ایران از سال 1377 تا 1388به چاپ رسیده است. آثار قلمی دیگری هم دارم که  تاکنون به زیور طبع آراسته نشده است.